B.C. versus the World

YearLocationB.C. Representative(s)ScorePlace
Interzonals
1967SousseDuncan Suttles+6 =7 -815th/22
1970Palma de MajorcaDuncan Suttles+4 =12 -7=15th/24
1973PetropolisPeter Biyiasas+3 =7 -715th/18
1976ManilaPeter Biyiasas+3 =6 -1017th/20
1990ManilaLeon Piasetski+1 =5 -761st/64
Olympiads
1964Tel AvivElod Macskasy (4 bd.)+3 =4 -6
Duncan Suttles (1 res.)+4 =3 -3
1966HavanaDuncan Suttles (4 bd.)+8 =5 -5
Nathan Divinsky (2 res.)+3 =3 -2
1968LuganoDuncan Suttles (2 bd.)+7 =9 -1
Elod Macskasy (3 bd.)+4 =5 -4
1970SiegenDuncan Suttles (2 bd.)+3 =10 -3
1972SkopjeDuncan Suttles (1 bd.)+6 =7 -4
Peter Biyiasas (4 bd.)+8 =7 -0Bronze medal
1974NiceDuncan Suttles (1 bd.)+8 =5 -6
Peter Biyiasas (2 bd.)+7 =5 -5
1976HaifaPeter Biyiasas (1 bd.)+6 =3 -1Bronze medal; GM norm
1978Buenos AiresPeter Biyiasas (2 bd.)+7 =4 -1Silver medal
1982LucerneDuncan Suttles (2 bd.)+2 =2 -4
Jonathan Berry (2 res.)+0 =2 -0
1984ThessalonikiDuncan Suttles (1 bd.)+4 =2 -5
1988ThessalonikiLeon Piasetski (4 bd.)+5 =2 -3
1992ManilaLeon Piasetski (2 res.)+1 =1 -4
1996YerevanYan Teplitsky (2 bd.)+5 =6 -3
2000IstanbulJack Yoos (2 res.)+2 =0 -4
2004CalviaValentina Goutor (res.)+1 =3 -6
Student Olympiads
1971MayaguezDuncan Suttles (1 bd.)+6 =1 -4Team bronze
Peter Biyiasas (2 res.)+4 =2 -1
1977Mexico CityGordon Taylor (3 bd.)+6 =2 -2
2014GyorJason Cao (A/2 bd.)+2 =3 -3
John Doknjas (B/2 bd.)+4 =1 -4
Joshua Doknjas (B/4 bd.)+3 =1 -3
Max Gedajlovic (C/3 bd.)+7 =0 -2
World Senior
2012Kamena Vourla (GRE)Leon Piasetski7.5/118th/106
2013Rijeka (CRO)Leon Piasetski7.0/1124th/200
Brian McLaren6.0/1170th/200
2015Acqui Terme (ITA)Brian McLaren6.0/1141st/96
World Junior
1965BarcelonaDuncan Suttles8.0/12Winner of B Finals
1974ManilaNigel Fullbrook6.5/13(winner - Tony Miles)
1997Zagan (POL)Andrew Ho6.5/13(winner - Tal Shaked)
2006YerevanBindi Cheng6.5/13(winner - Zaven Andriasan)
2016Bhubaneswar (IND)Davaa-Ochir Nyamdorj5.0/13(winner - Jeffery Xiong)
World Cadet
1982Guayaquil (ECU)Tyler Johnson5.0/10=12th/30 (winner - Evgeny Bareev)
World Youth Festivals/Championships
1993Bratislava (SVK)Andrew Ho (B10)6.0/1120th/50
1995Sao Lourenco (BRA)Andrew Ho (B12)7.5/11
1997Cannes (FRA)Andrew Ho
1998Oropesa del Mar (ESP)Olya Shishkina4.5/11
1999Oropesa del Mar (ESP)James Peterson (B10)5.5/11
2000Oropesa del Mar (ESP)Roman Jiganchine (B18)4.0/11
Tiffany Tang (G10)5.5/11
Yamei Wang (G14)4.5/11
2001Oropesa del Mar (ESP)Valentina Goutor (G12)5.5/11
2002Heraklio (GRE)Fanhao Meng (B14)5.5/11
Tiffany Tang (G12)5.0/11
2003Halkidiki (GRE)Evan Raymer (B12)4.5/11=95th/128
Valentina Goutor (G14)6.0/11=25th/91
Yamei Wang (G18)6.0/11=18th/62
2004Heraklio (GRE)Stefan Trandafir (B14)3.5/11=115th/123
Alexandra Botez (G10)5.5/11=35th/84
Tiffany Tang (G14)5.0/11=55th/93
2005Belfort (FRA)Noam Davies (B14)6.5/11=27th/136
Vlad Gaciu (B14)5.0/11=78th/136
Lucas Davies (B18)4.5/11=73rd/105
Fanhao Meng (B18)5.0/11=62nd/105
Alexandra Botez (G10)6.0/11=29th/91
Erika Ruiter (G10)5.0/11=53rd/91
Chelsea Ruiter (G14)3.0/11=97th/102
Tiffany Tang (G16)4.5/11=65th/96
2007Kemer/Anatlya (TUR)Janak Awatramani (B8)7.5/11=7th/123
John Doknjas (B8)5.0/11=65th/123
Jingzhou Lai (B10)6.0/11=47th/156
Donovan Zhao (B10)5.5/11=66th/156
2008Vung Tau (VIE)Jonah Lee (B8)7.5/11=6th/83
Chang He Li (B12)6.0/11=29th/94
Tanraj Sohal (B12)6.5/11=19th/94
2009Kremer/Anatlya (TUR)Dezheng Kong (B10)6.5/11=32nd/148
Jack Qian (B12)4.0/11=116th/142
Alexandra Botez (G14)6.5/11=20th/101
Karen Lam (G16)3.5/11=90th/102
2010Porto Carras (GRE)Joshua Doknjas (B8)6.5/11=29th/124
Jason Cao (B10)9.0/11=1st/157; gold medal
John Doknjas (B12)5.0/11=88th/156
Tanraj Sohal (B14)4.5/11=89th/128
Andrea Botez (G8)6.5/11=17th/81
Alexandra Botez (G16)5.0/11=56th/97
2011Caldas Novas (BRA)Luke Pulfer (B8)5.5/9=17th/86
Loren Laceste (B18)5.5/9=16th/93
Joanne Foote (G14)4.0/9=48th/86
2012Maribor (SLO)Neil Doknjas (B8)5.0/11=75th/135
Joshua Doknjas (B10)5.5/11=84th/192
Jason Cao (B12)5.5/11=84th/191
John Doknjas (B14)5.0/11=99th/172
Tanraj Sohal (B16)6.0/11=39th/126
Ashley Tapp (G12)4.5/11=89th/126
Alice Huanyi Xiao (G16)4.0/11=87th/105
2013Al Ain (UAE)Kevin Low (B8)6.5/11=38th/179
Rowan James (B8)5.0/11=98th/179
Ethan Low (B10)5.0/11=118th/199
Luke Pulfer (B10)6.5/11=46th/199
Kai Richardson (B10)6.0/11=64th/199
Jeremy Hui (B16)5.5/11=73rd/167
Ryan Lo (B16)5.0/11=94th/167
Ashley Tapp (G14)6.0/11=34th/126
Alexandra Botez (G18)6.0/11=33rd/99
Alice Huanyi Xiao (G18)5.5/11=41st/99
2014Durban (RSA)Davaa-Ochir Nyamdorj (B18)4.5/11=51st/74
Uranchimeg Nyamdorj (G16)5.5/11=37th/84
2015Porto Carras (GRE)Andrew Xu (B8)3.5/11=123rd/134
Neil Doknjas (B10)4.5/11=134th/185
Kevin Low (B10)6.0/11=79th/185
Aiden Zhou (B10)6.5/11=51st/185
Ethan Low (B12)4.5/11=155th/202
Luke Pulfer (B12)4.5/11=147th/202
Joshua Doknjas (B14)4.5/11=146th/185
Dylan Fox (B14)3.0/11=176th/185
John Doknjas (B16)6.0/11=63rd/154
Alex Sabaratnam (B18)5.0/11=79th/116
Veronica Guo (G8)5.0/11=56th/87
Sherry Tian (G10)4.5/11=82nd/111
Anna Van (G10)5.0/11=71st/111
Joanne Foote (G18)4.0/11=67th/80
2016Khanty Mansiysk (RUS)James Li (U16)4.5/11=64th/87
2016Batumi (GEO)Aiden Zhou (U10)6.5/11=28th/151
Sherry Tian (U12G)4.0/11=79th/98
Other Youth Events
2007Aguascalientes (NAYCC)Jonah Lee (B8)5.0/7=2nd/21
Jacob Jensen (B10)5.0/7=3rd/28
Tanraj Sohal (B12)4.0/6/31
Stefan Trandafir (B16)4.0/7=4th/16
Alexandra Botez (G12)6.0/71st/17; gold medal
2008Carlos Pas (PanAm YCC)Alexandra Botez (G14)5.5/9=6th/42
2009Mazatlan (NAYCC)Janak Awatramani (B10)6.5/71st/19; gold medal
2011Cali (PanAm YCC)Dezheng Kong (B12)6.0/9=10th/89
2013Toronto (NAYCC)Neil Doknjas (B8)5.0/9=14th/47
Kevin Low (B8)6.5/9=3rd/47; bronze medal
Ethan Low (B10)5.5/9=11th/62
Victor Zheng (B10)5.0/9=19th/62
Joshua Doknjas (B12)6.0/9=5th/52
Maven Zheng (B12)3.5/9=38th/52
John Doknjas (B14)6.0/9=4th/40
Jason Cao (B18)6.0/9=3rd/29
Tanraj Sohal (B18)5.0/9=8th/29
Kyle Zheng (B18)2.0/928th/29
Yekta Saremi (G12)4.5/9=16th/31
Alexandra Botez (G18)7.0/8=1st/9; silver medal
2014Tarrytown (NAYCC)Neil Doknjas (B10)5.0/9=14th/47
Kevin Low (B10)6.0/9=5th/47
Joshua Doknjas (B12)6.0/9=5th/54
Michael Su (B12)4.0/9=30th/54
Robin Yu (B14)5.0/9=15th/49
John Doknjas (B16)5.5/9=3rd/17; bronze medal
Jason Cao (B18)5.5/9=4th/20
Tanraj Sohal (B18)5.0/9=6th/20
Angelina Yang (G10)1.5/815th/16
Rinna Yu (G12)4.5/9=11th/21
Joanne Foote (G18)2.5/9=10th/13
2014Morelos (PanAm YCC)Tanraj Sohal (B18)6.0/9=7th/53
2014Kitchener (NA U20)Jason Cao6.0/9=5th/49
Tanraj Sohal5.5/9=8th/49
2015Kitchener (NA U20)Tanraj Sohal6.0/9=4th/47
Jason Cao5.5/9=9th/47
2016Windsor (NAYCC)Nathan Wu (U8)4.5/9=14th/27
David Eirew (U10)2.5/944th/45
Kevin Butchart (U12)5.0/9=14th/53
Neil Doknjas (U12)5.0/9=14th/53
Patrick Huang (U12)5.5/9=11th/53
Victor Zheng (U12)5.0/9=14th/53
Aiden Zhou (U12)5.0/9=14th/53
Brian Butchart (U14)3.5/9=40th/54
Joshua Doknjas (U14)6.5/9=3rd/54; bronze medal
Milo Eirew (U14)3.0/9=46th/54
Luke Pulfer (U14)5.0/9=17th/54
Maven Zheng (U16)3.5/9=32nd/41
Brandon Zhu (U16)4.5/9=19th/41
John Doknjas (U18)6.0/9=4th/33
Sophia Yu (U8G)5.5/9=5th/11
Annika Zhou (U14G)4.5/9=8th/16
Pepi Eirew (U16/18G)1.5/923rd/23
International Events
1967Polanica ZdrojDuncan Suttles+4 =8 -37th/16
1968CubaElod Macskasy+7 =5 -5=8th/18
1969BelgradeDuncan Suttles+5 =5 -58th/16
1970SomborDuncan Suttles+4 =7 -4=7th/16
1972ZagrebDuncan Suttles+4 =4 -5=10th/14
1972SuhumiDuncan Suttles+3 =5 -7=13th/16
1972San AntonioDuncan Suttles+5 =8 -2=6th/16; GM title
1973NorristownPeter Biyiasas+5 =5 -1=1st/12
1973Sao PauloPeter Biyiasas+3 =5 -49th/13
1973/74HastingsDuncan Suttles+2 =9 -411th/16
1974WinnipegPeter Biyiasas+8 =6 -1=3rd/16
1974VeniceDuncan Suttles+7 =3 -33rd/14
1975Lone PinePeter Biyiasas+5 =2 -3=9th/44
Duncan Suttles+5 =1 -4=14th/44
1977New YorkPeter Biyiasas+5 =8 -13rd/15
1977Santa CruzJonathan Berry+6 =4 -5=6th/16
1978Lone PinePeter Biyiasas+3 =5 -1=11th/68; GM norm
1978New YorkPeter Biyiasas+6 =4 -1GM norm
1978/79HastingsPeter Biyiasas+4 =7 -3=9th/15
1982IndonesiaDuncan Suttles+2 =12 -11=22nd/26
1984Los AngelesNigel Fullbrook+5 =2 -4=4th